Wentylacja dachu wykonanego w szczelnym pokryciu jakim jest rąbek.
Zasadniczym zadaniem kompletnego poszycia dachowego jest zabezpieczenie go przed przenikaniem wilgoci do wnętrza budynku, pochodzącej z opadów atmosferycznych. Jednak nawet przy najstaranniej wykonanym montażu czy wysokiej jakości użytych materiałów nasz dach a w tym poddasze narażone jest na przedostawanie się wilgoci do przegrody. Niebezpieczeństwo zawilgocenia pochodzi od strony wewnętrznej budynku jak również z procesu kondensacji pary wodnej.
Wilgoć to zagrożenie dla wszystkich materiałów w poszczególnych warstwach dachu
Jest to szczególnie zauważalne w naszym klimacie, gdzie nieuniknione jest powstawanie pary wodnej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w zasadzie skropliny w dachu powstają przez cały rok. W związku z tym musimy stworzyć odpowiednie warunki, by te miały szansę na odparowanie. Wilgoć (skropliny) stanowią zagrożenie dla wszystkich materiałów w poszczególnych warstwach dachu. Po dłuższym czasie nagromadzania się wilgoci dochodzi do nasiąknięcia termoizolacji czy elementów konstrukcyjnych dachu. W konsekwencji pogarsza parametry izolacyjne budynku czy osłabia konstrukcje co może powodować uszkodzenie bądź deformacje powierzchni płaskich poszycia dachowego.
Wentylacja w dachu na rąbek
Produkty o systemowo rozwiązanych właściwościach wspomagających przepływ powietrza to między innymi systemowe blachodachówki modułowe bądź hybrydowe. W tego typu produktach ze względu na podniesioną geometrię profilu oraz rozwiązania funkcjonalne mają zwiększoną tendencje do wymiany powietrza.
Jest jednak grupa blach na rąbek, która wymaga bardzo starannej wentylacji ze względu na wysoki poziom hydro i wiatro szczelności.
Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?
Podstawowym sposobem usunięcia nadmiaru wilgoci z naszego dachu jest właśnie wentylowanie szczelnie zamkniętego dachu.
Dachem wentylowanym nazywamy taką konstrukcję, która pod poszyciem właściwym zawiera zaprojektowaną do tego celu wewnętrzną przestrzeń (przestrzeń wentylowaną) przeznaczoną do swobodnego przepływu powietrza atmosferycznego, które osusza termoizolację, konstrukcję oraz spodnią część arkusza np. z zaaplikowana wygłuszającą matą Soundcontrol, która redukuje odgłos spadającego na blachę deszczu o 6 dB. W ofercie Bratex Dachy dostępna jest także fizelina anty-kondensacyjna DRIPSTOP zatrzymująca wilgoć z osiadającej pary wodnej – zastosowanie dla obiektów nieocieplonych. Fizelinę aplikujemy podczas procesu produkcyjnego w sposób automatyczny, naklejając ją na spodnią stronę arkusza pomiędzy bocznymi spadami – innowacyjnie w odległości 15 cm od krawędzi fabrycznego zawinięcia oraz na każdym rodzaju wykończenia powierzchni.
Bez względu na kształt oraz wielkość dachu, przestrzeń wentylacyjna musi spełniać podstawowy warunek – posiadać wlot i wylot dla tego powietrza.
Jednak przestrzeń ta musi zostać zasłonięta przed gniazdowaniem ptactwa, owadów, czy uciążliwego problemu jakim jest obecnie kuna.
Niezbędnym zatem jest stosownie systemowych specjalnych perforowanych listew wentylujących. Każda z takich osłon w zależności od kształtu profilu ma określone proporcje powierzchni przewiewnej, doskonale spasowane zabezpieczają przed gryzoniami, otwory ułatwiające montaż dając idealne usytuowanie oraz dobraną perforację by zapewnić wymagany przepływ powietrza.
Listwa wentylująca do rąbka zatrzaskowego Snap Lock