Bratex prezentuje – Struga Quattro – nowy system rynnowy
Struga Quattro to nowy podwieszany system rynnowy produkowany przez Bratex, który wykonano ze skandynawskiej stali, czyli materiału o sprawdzonych i cenionych na całym świecie właściwościach fizycznych, mechanicznych oraz technologicznych. Dzięki temu system Struga Quattro to gwarancja wytrzymałości, bezawaryjności i efektywności działania na długie lata. Poznaj szczegóły tego nowoczesnego rozwiązania.
Skandynawska stal – solidna podstawa rynny
System rynnowy Struga Quattro jest budowany z wykorzystaniem najwyższej jakości, skandynawskiej blachy stalowej SSAB. Jest to ocynkowany ogniowo rdzeń stalowy, obustronnie powlekany warstwą podkładową oraz matowym lakierem GreenCoat RWS Pro BT o grubości 35 μm.
Blachy SSAB w powłoce GreenCoat oparte są na bio-technologii (BT), dzięki której większość związków ropopochodnych znajdujących się w wierzchniej powłoce zostało zastąpionych naturalnym, szwedzkim olejem rzepakowym. Takie ekologiczne rozwiązanie pozwala skutecznie ograniczyć wydzielanie do atmosfery wielu szkodliwych substancji znajdujących się w lakierach produkowanych na bazie ropy. Blachy GreenCoat stanowią więc najbardziej przyjazne środowisku produkty, dostępne obecnie na rynku.
Struga Quattro – prosty system rynnowy o wyjątkowych właściwościach
Stalowe rynny w systemie Struga Quattro od Bratex to wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne rozwiązania dachowe, będące obecnie najlepszą gwarancją zarówno doskonałych parametrów technicznych, jak i jakościowych. Podwieszany system rynnowy Struga Quattro to produkt jednolity, co oznacza, że wszystkie jego elementy produkowane są z najwyższej jakości stali ocynkowanej podczas w pełni zautomatyzowanego procesu produkcji.
System Struga Quattro to również gwarancja najwyższych walorów estetycznych. Jego rury spustowe zamknięte są na felc (umieszczenie wewnątrz rury), przez co pozostaje on niewidoczny. W systemie zastosowano boczne łączenia kolanek rury, a także precyzyjnie wykonane przetłoczenia lejów spustowych i haków do deski czołowej. Pozwala to osiągnąć najwyższą jakość wykonania, co przekłada się jednocześnie na długoletnią trwałość całego rozwiązania.
Profesjonalnie zaprojektowane łączniki rynnowe to innowacyjne rozwiązanie firmy Bratex Dachy Mrzygłód, które pozwala uzyskać 100% skuteczność w kontakcie z wodą opadową, bez względu na to, czy jest to woda spływająca czy też długotrwale stojąca w jednym miejscu.
System rynnowy Struga Quattro wyróżnia przede wszystkim:
- symetryczna podwieszana rynna bez widocznych od spodu haków
- uniwersalny narożnik tłoczony z jednego elementu blachy
- rura spustowa o niebanalnym kształcie trapezu z zaokrąglonymi narożami
- sprawdzone i stuprocentowo szczelne łączniki rynnowe, dekle oraz obejmy rury spustowej
Podwieszany system rynnowy Struga Quattro oferowany jest w jednym rozmiarze odpowiadającym systemowi okrągłemu 135/100. Rekomendowany jest do stosowania na połacie o powierzchni 125-250 m2, przy założeniu zastosowania odpowiednio – jednego skrajnego i dwóch skrajnych spustów.
System orynnowania dostępny jest w trzech popularnych matowych kolorach: 015 matt, 036 matt, 434 matt, dzięki czemu można łatwiej dopasować ich odcień do pokrycia dachowego, zarówno w zakresie identycznego odcienia, jak i stworzenia elementów kontrastujących.
Z czego składa się system rynnowy Struga Quattro?
Rynna symetryczna
Symetryczna podwieszana rynna tworzy dopełnienie połaci dachowej, stwarzając wrażenie zabudowanej. Z racji podwieszenia na dwuczęściowym haku, elementy mocowania są niewidoczne dla odbiorcy.
Rura spustowa trapezowa
Trapezowy kształt rury sprawia, że jest doskonale wpasowana w płaszczyznę ściany domu. Zamykający rurę spustową felc, estetycznie schowany jest wewnątrz, co dodatkowo poprawia estetykę całego systemu.
Hak do deski czołowej dwuczęściowy
Wytrzymałość całego systemu rynnowego w dużej mierze oparta jest na mocowaniu. Haki przeznaczone do deski czołowej mają konstrukcję zaprojektowaną pod kątem wytrzymałości, dzięki czemu haki zapewniają solidne wsparcie dla rynien, które czasowo mogą być dodatkowo obciążone zalegającym wewnątrz nich lodem czy śniegiem.
Materiał, z jakiego wykonane są haki:
- część stała, płaskownik ocynkowany 5×30 mm, lakierowany proszkowo
- część ruchoma, blacha lakierowana hutniczo o grubości 1,25 mm
Dekiel rynny uniwersalny z uszczelką komplet 2 szt.
Dwa komplety, dekle oraz sznurowe uszczelki butylowe do zaaplikowania wewnątrz rynny, po nałożeniu dekla. Zapewniają 100% szczelność i przeciwdziałają zaleganiu wody na ciętej krawędzi rynny.
Narożnik 90o
Element uniwersalny, wewnętrzny i zewnętrzny, tłoczony z jednego kawałka blachy SSAB.
Łącznik rynny z taśmą butylową
Sprawdzony w systemie okrągłym, to zastosowanie uszczelki butylowej na łączeniu rynien, następnie zapięcie łącznika wielokrotnego otwarcia i zamknięcia. Zapewnia 100% szczelność. To zupełnie nowa koncepcja tego elementu.
Lej spustowy
Element zapewniający skuteczne odprowadzanie wody deszczowej do rury spustowej.
Kolano rury spustowej, czołowe i ścienne
Wyjątkowy kształt rury spustowej wymusił obecność dwóch kolan. Pełnią także funkcję wylewki.
Uchwyt rury uniwersalny
Element do wykorzystania na elewacjach z dociepleniem oraz bez izolacji termicznej muru. Nakrętka klatkowa dostępna w zestawie umożliwia zastosowanie bolca. Druga nakrętka ze śrubą pełni funkcję zamka obejmy.
Dostępne długości bolców: 100 / 160 / 200 / 250 / 300 mm.
Najważniejsze wskazówki montażowe systemu Struga Quattro
Firma Bratex Dachy Mrzygłód zaleca, aby na dachach przeznaczonych pod montaż systemu Struga Quattro, zainstalowane były również systemy przeciwśniegowe. Pozwoli to poprawić bezpieczeństwo użytkowe oraz zwiększy ochronę systemu przed uszkodzeniami w trudnych warunkach atmosferycznych.
Rynny powinny zostać zamontowane w ten sposób, aby w przypadku osuwania się złogów śniegu, elementy systemu orynnowania nie stanowiły dla niego podparcia. Okap dachowy nie powinien wystawać dalej niż do połowy średnicy rynny. Z kolei rynna musi znajdować się poniżej linii przedłużenia powierzchni dachu. Jeżeli zastosowanie tych wskazówek nie jest możliwe lub znacznie utrudnione, wówczas należy koniecznie zastosować osłony przeciwśniegowe. Ponadto rynny powinny posiadać lekki spadek w kierunku rur spustowych 3-5 mm/mb.
System orynnowania powinien zostać dokładnie wyczyszczony z powstałych w trakcie montażu opiłków i wszelkich zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że pozostawione elementy stalowe i opiłki w kontakcie z czynnikami pogodowymi będą powodować rdzewienie i niszczenie powłok orynnowania.
Cięcia blaszanych elementów (rynny, rury spustowe itp.) nie należy przeprowadzać z użyciem urządzeń ściernych (np. szlifierka kątowa), ponieważ generowane podczas pracy z takimi narzędziami iskry mogą uszkodzić warstwy ochronne rynien i innych elementów składowych systemu, co w konsekwencji może osłabić wytrzymałość stali w kontakcie z czynnikami pogodowymi.