Blachy trapezowe Bratex, klasyka na dachu
Blacha formowana w kształcie trapezu jest popularnym pokryciem dachowym z grupy najprostszych profilów. Produkcja polega na wprowadzeniu blachy w kręgu do linii profilującej, wzdłużnym formowaniu oraz docięciu na zadany wymiar. Formowanie blachy trapezowej rozpoczynane jest od środka. Najpierw formuje się falę o wysokości niżej niż docelowa. Z każdą kolejną parą stacji formujących (wałów z pierścieniami) profil fali jest pogłębiany (wyższy), a szerokość całkowita blachy zmniejsza się. Następnie rozpoczyna się formowanie kolejnych skrajnych trapezów i proces jest powtarzany, aż do uzyskania na końcu maszyny ostatecznego profilu.
Rodzaje blach trapezowych dla budownictwa indywidualnego oraz obiektów komercyjnych
Trapez 18 mm
Najczęściej spotykanym trapezem na dachy domów jest profil o wysokości 18 milimetrów. Blachy trapezowe T18 marki Bratex posiadają siedem pełnych trapezów. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru, gdyż ilość profilów trapezu ma wpływ na wytrzymałość (nośność) arkusza.
Trapez 14 mm
Równie często wybierany profil, charakteryzuje się gęstszym rozmieszczeniem trapezów, których jest aż dziewięć, każdy o wysokości 14 mm. Wyrób doskonale sprawdza się na mniejszych połaciach.
Trapez 35 mm
Mocarny wygląd, solidny trapez o wysokości 3,5 cm i pięciu falach, rzadziej wybierany pod budownictwo indywidualne, częściej przeznaczany na pokrycia mniejszych magazynów. Należy pamiętać o tym, że wysoka fala trapezu jest zauważalna gdy docinana przy rynnach koszowych. Właśnie dlatego nie często ten wyrób jest wyborem dla domów.
Trapez 8 mm
Przeznaczeniem wyrobu jest najczęściej podsufitka, także obicie drzwi lub ścian. Trapez o wysokości 8 milimetrów dobrze sprawdza się jako zwykła podsufitka aczkolwiek należy pamiętać o tym, że wkręty pozostają widoczne, a przy montażu wykonawca musi borykać się z szerokimi na 120 cm arkuszami co nie ułatwia montażu.
Alternatywnie na podsufitkę w ofercie firmy, znajdują się panele P01 bez fugi i P02 z fugą, to wyroby o nadzwyczajnej estetyce. Posiadają ukryte mocowanie, dedykowany zestaw obróbek oraz perforowaną listwę montażową stanowiącą także wentylację w modelu P02 (w zasadzie zbędną przy metalowej podsufitce). Zachęcamy do pobrania dedykowanego katalogu paneli.
Wersja elewacyjna
Trapezy T14, T18 oraz T35 mogą zostać zamówione w wersji elewacyjnej, to znaczy z lakierem od spodu. Fale są wtedy lekko przesunięte względem bocznej krawędzi arkusza tak, aby uzyskać dokładne nakrywanie. Przeznaczeniem wersji elewacyjnych jest obicie ściany budynku. Należy zwrócić uwagę, że wkręty na elewacji pozostają widoczne i właśnie dlatego oferta Bratex właśnie zostaje wzbogacona o panele elewacyjne. To produkty o z ukrytą listwą montażową, zamknięte po bokach, w wielu wariantach stylistycznych, z zestawem dedykowanych obróbek. Zachęcamy do zapoznania się z odrębnym katalogiem, gdy będzie dostępny.
Fizelina
Blachy trapezowe w wersji dachowej mogą zostać dostarczone z fizeliną anty-kondensacyjną DRIPSTOP. Aplikowana na blachę fizelina o masie 95 g/mkw jest propozycję dla nieizolowanych termicznie przegród dachowych, tam gdzie kłopotem jest zjawisko kondensacji wody z pary wodnej. W normalnych warunkach wykroplona woda na spodniej stronie arkusza (tam, gdzie zachodzi punkt rosy) spływa po blasze i skapuje na inwentarz. Rozwiązaniem tego problemu jest fizelina DRIPSTOP, która wchłania powstałą wilgoć i przetrzymuje od czasu wysuszenia. Przy tym zastosowaniu produktu niezbędne jest zapewnienie doskonałej wentylacji w linii okap-kalenica tak, aby naturalny przepływ powietrza suszył mokrą fizelinę. Więcej szczegółów mogą Państwa odnaleźć w Dokumentacji Produktu.
Długość
Blachy trapezowe produkujemy o długości do 8 metrów, natomiast profile 18 i 35 mm nawet do 12 metrów. Wyroby w wariancie aluminiowym wytwarzamy tylko do 6 metrów, z racji dwa razy większej termicznej rozszerzalności liniowej, pomiędzy zimą a latem.
Świetliki
W ofercie Bratex dostępne są także świetliki dachowe do blach trapezowych T35 i T18. Świetliki Bratex są dedykowane pod nasze profile, więc wzdłużne i poprzeczne łącznie jest tak dokładne, jakby zakładano kolejny arkusz blachy trapezowej. Świetliki są dobrym wyborem dla wiat i obiektów nieocieplonych, tam gdzie istnieje potrzeba doświetlenia miejsca. Nie są izolowane termicznie. Świetliki wykonane są z wysokiej jakości materiału czyli poliwęglanu, dzięki temu są przejrzyste aż w 90%. Mają wysokie parametry wytrzymałości, odporności na UV i warunki atmosferyczne. Są o grubości 1mm i stałej długości 2,4 m. Po świetlikach nie można chodzić, aby ich nie uszkodzić.
Montaż
Zgodnie z założeniami normy i wydanej przez producenta Bratex Dachy Mrzygłód deklaracji właściwości użytkowych, rozstaw łat montażowych pod blachy trapezowe nie powinien przekroczyć 40 cm. W rzeczywistości klienci układają łatwy co 50 cm i to także się sprawdza.
Układanie blach trapezowych jest proste, wymaga spasowania na zakładzie (czyli po długości) oraz wyrównania przy linii okapu. Obróbki blacharskie przebić dachowych (kominów, okien) powinny zostać wykonane zgodnie ze sztuką dekarską, ponieważ to najbardziej wrażliwe miejsca, w których niepoprawnie wykonana obróbka będzie miejsce przecieku.
Łączenie poprzeczne
Blachy trapezowe najczęściej są zamawiane na długość krokwi i jest to prawidłowe podejście. Przy dachach wymagających dłuższych arkuszy, należy arkusze poprzecznie połączyć poprzez nałożenie górnego wierzchniego arkusza, na dolny. Niestety, ten rodzaju produktu nie jest przystosowany do kompensacji nadmiarowej grubości blachy. Podobnie z miejscem łączenia czterech arkuszy blachy. Należy liczyć się z tym, że miejsca łączenia może być zauważalne oraz liczyć się z tym, że na łączeniach blach trapezowych następuje zasysanie pomiędzy arkuszy wody opadowej z zanieczyszczeniami. Jest to cecha wyrobu blachy trapezowej i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do degradacji produktu. Więcej o tym zjawisku i rozwiązaniu tego problemu przez naszą firmę opisujemy w artykule dla systemowych blachodachówek Bratex. Przy łączeniu arkuszy z fizeliną należy ją odkleić na długości zakładu oraz odkleić na długości obróbki kalenicy. Nieodklejona fizelina będzie zasysać wodę i z czasem doprowadzi do degradacji blachy.
Wentylacja
Jak każdy rodzaj pokrycia dachowego, także w przypadku blach trapezowych należy podjąć kwestię wentylacji poszycia, czyli przepływu powietrza pomiędzy blachą a membraną. Absolutnie zabronione jest korzystanie z uszczelek pianowych przy okapie oraz przy kalenicy. Takie uszczelki uniemożliwiają przepływ powietrza i suszenie membrany ze skroplonej wody na spodniej stronie arkuszy. Przy linii okapu stosuje się grzebienie lub listwy wentylujące, aby zapobiec przedostawaniu się przez te otwory kun i ptaków. Na kalenicy pod obróbką, stosuje się taśmę wentylującą z tkaniną techniczną, która zapewnia przepływ powietrza.