Czym jest blacha na rąbek zatrzaskowy?
Pokrycia dachowe o charakterystyce płaskich wzdłużnych powierzchni przyciągają spojrzenia i podkreślają lekkość architektury obiektu. Początki pokryć dachowych z blachy na rąbek sięgają dziesiątek lat wstecz, gdy wykorzystywano krótkie pasy blachy i łączono je poprzez zawijanie (na rurkę) lub zaginanie (na felc). Wprawdzie ta metoda jest dzisiaj uznawana za kunszt rzemieślnictwa i nadal wykorzystywana w sporej części obiektów budownictwa publicznego z wykorzystaniem materiałów wysokiej klasy, to jednak sporadycznie widuje się domy prywatne kryte metodą na felc.
Właśnie dlatego kilkanaście lat temu pojawiła się na rynku uproszczona wersja w postaci rąbka zatrzaskowego, którego specyfikacja zbudowała rosnący trend płaskich poszyć dachowych. Rąbek zatrzaskowy produkuje się z blachy dachowej o standardowej specyfikacji, koszt usługi pokrycia jest niższy niż w przypadku rąbka rzemieślniczego na felc.
Główne zalety blachy na rąbek zatrzaskowy
W roku 2011 spółka Bratex Dachy Mrzygłód wprowadziła do oferty rąbek zatrzaskowy pierwszej generacji, a kilka lat później produkt drugiej generacji. Rok 2017 przyniósł przełomową zmianę, ponieważ zaprezentowaliśmy Bratex Snap Lock – bezdyskusyjnie najbardziej dopracowany i estetyczny rąbek zatrzaskowy. Dzisiaj posiadamy już trzy linie produkcyjne Snap Lock, w tym jedną wytwarzającą także modułowy rąbek zatrzaskowy Bratex Savoy (o tym wyjątkowym produkcie napiszemy oddzielny artykuł).
Pokrycie dachowe na rąbek cechuje się dwoma rąbkami – nakrywającym (wierzchnim) i nakrywanym (spodnim), pomiędzy którymi znajduje się płaska powierzchnia ekspozycyjna. Dla lepszego efektu atrakcyjności poszycia, powierzchnia ekspozycyjna może być wyprofilowana na jeden z kilku wzorów. Profilowanie jest o znikomej wysokości i nie zmienia szerokości produktu.
Warianty wykończenia powierzchni rąbka
Rąbek zatrzaskowy Snap Lock dostępny jest w trzech dodatkowych wariantach wykończenia powierzchni:
- profilowanie „Mikro-fala”,
- profilowanie „Semi-fala”, które jest naszym autorskim wzorem,
- profilowanie „Segmentowa”, które także jest naszym autorskim wzorem.
Do produkcji rąbka zatrzaskowego wykorzystuje się blachę w kręgu rozcinaną wzdłużnie na połowę jej standardowej szerokości. Gatunek stali jest ten sam, z którego korzysta się przy produkcji blach trapezowych i blachodachówek. Grubość blachy to minimum 0,5 mm lub 0,6 mm – w zależności od wybranego wariantu. Rekomendujemy blachę grubszą o 20% dla tego typu płaskiego poszycia dachowego ponieważ, jest to mocniejszy materiał i lepiej się sprawdza podczas przenoszenia przy montażu i podczas całego okresu eksploatacji.
Blacha o grubości 0,6 mm dostępna jest w wariancie SSAB Ceramic Matt BT i trzech kolorach – grafitowym (antracytowym), czarnym i brązowym. Produkt SSAB zabezpieczony jest cynkiem o masie 350 gramów na metr kwadratowy, to jest 27% więcej niż standardowa ochrona. Ponadto lakier zawiera komponenty pochodzenia naturalnego tj. większość rozpuszczalników nitro zastąpiono bio masą szwedzkiego oleju rzepakowego. To unikatowe rozwiązanie spośród wszystkich oferowanych przez nas materiałów.
Rąbek zatrzaskowy Snap Lock posiada zamek wewnętrzny. Jest to wymagający produkcyjnie rodzaj zamka, ale za to najlepszy.
Powody, dla których zamek rąbka zatrzaskowego Snap Lock jest najlepszy:
- najmocniejszy – po zatrzaśnięciu nie ma możliwości aby arkusze otworzyły się, np. podczas burzy lub huraganu,
- ukrywa cięte krawędzie – po rozkroju blachy krawędzie są pozbawione lakieru, a zawinięcie ich do wnętrza (na felc) wspomaga efekt estetyczny,
- umożliwia poprawne wykonanie zakładów poprzecznych – połączenia przy wypustach dachowych (okna, kominy) lub przy kryciu naprzemiennym wymagają nałożenia górnego arkusza na dolny; dzięki wewnętrznemu zamkowi rąbek nakrywający górnego arkusza nasuwa się na rąbek nakrywający dolnego arkusza, a felc umożliwia trzymanie i dobrego spasowanie arkuszy; przy zamku zewnętrznym (krawędź odwinięta na zewnątrz) wykonanie estetycznego zakładu poprzecznego jest niemożliwe, ponieważ górny rąbek o tej samej geometrii co dolny nie będzie pasował gdyż nie można go „zaciągnąć na felc”.
Arkusze blachy na rąbek zatrzaskowy Bratex Snap Lock posiadają tzw. boczne spady. Jest to nasze autorskie rozwiązanie konstrukcyjne. Boczne spady, posiadają kilka zalet:
- kompensują naprężenia blachy powstające przy zamykaniu rąbków,
- sprowadzają powierzchnię ekspozycyjna do poziomu podkonstrukcji – dzięki temu płaska powierzchnia arkusza stabilnie spoczywa na membranie lub deskach,
- wspomagają wyciszenie zwłaszcza podczas wietrznych dni.
Rąbek zatrzaskowy Bratex Snap Lock i boczne spady, oznaczone kropkowanym prostokątem:
Brak bocznych spadów:
Druga część artykułu już niebawem, a jeśli masz pytania skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji o blachach na rąbek zatrzaskowy Bratex i sprawdzić naszą ofertę!