Blachodachówki modułowe – geneza
Temat blachodachówek modułowych w pierwszej kolejności wymaga przedstawienia definicji „modułowości”. Z uwagi na wszechobecną dostępność blachodachówek w arkuszach o długości dwóch modułów 2 x 35 cm, stały się one synonimem „modułowych”. Stało się tak za sprawą ich kompaktowych wymiarów, wygody instalacji i możliwości swobodnego łączenia arkuszy.
Historia blachodachówek modułowych
Historia blachodachówek oferowanych w niewielkich arkuszach trwa już od ponad 25 lat. Początkowo były to produkty wytwarzane w Skandynawii, z cechami ułatwiającymi składanie się czterech naroży, tam gdzie nawarstwia się cztery grubości blach. Niestety, w ówczesnym czasie w Polsce blachodachówki były nowością i w obliczu blach trapezowych, które na początku lat ’90 oferowano w stałych wymiarach, blachodachówki odzwierciedlały potrzebę każdego klienta i dekarza – jeden wymiar na pełną długość krokwi. Produkowaliśmy blachodachówki na zamówienie klientów nawet o długości 9 metrów, nie chcąc sobie wyobrażać w jaki sposób zostały zdjęte z samochodu ciężarowego i wytransportowane na połać dachową. Jednakże najczęściej oferowanym rozwiązaniem dla długich dachów były dwa arkusza o długościach 3 – 5 metrów, którą łączone poprzecznie.
Pomimo, że każda kompaktowa blachodachówka oferowana dzisiaj na rynku nosi miano blachodachówki modułowej, to nie każda posiada cechy wyrobu, którzy można nazwać modułowym. Blachodachówka ma prawo nazywać się modułową nie dlatego, że jest dostępna w krótkich arkuszach lecz dlatego, że każdy arkusz jest elementem systemu, elementem układanki o określonych założeniach, cechach i wymaganiach.
Prawdziwa blachodachówka modułowa rozwiązuje znane niedogodności oraz wady zwykłych blachodachówek docinanych na długość. Arkusze prawdziwej blachodachówki modułowej muszą posiadać specjalne przetłoczenia, zakończenia, zatłoczenia i inne cechy pozwalające uznać ją za element systemu, czyli przysłowiowy puzzel gdzie jeden element idealnie do drugiego pasuje, nic nie odstaje i wszystko się równo układa.
Przykładowe cechy blachodachówki modułowej
Bratex Scandinavia – pierwsza blachodachówka modułowa
Spółka Bratex Dachy Mrzygłód wprowadziła pierwszą blachodachówkę modułową w 2015 roku. To właśnie w tym okresie stworzyliśmy definicję blachodachówek modułowych, która wyjaśniała dlaczego wyrób jest modułowy. Przeprowadziliśmy setki szkoleń, wyszkoliliśmy tysiące osób przekazując wiedzę i argumenty o wyższości prawdziwych blachodachówek modułowych nad konwencjonalnymi czyli docinanymi na wymiar.
Nowość na rynku – blachodachówka hybrydowa
Wraz z rozwojem gamy produktowej Bratex, w roku 2019 wprowadzona do sprzedaży została blachodachówka hybrydowa, którą oferujemy w kompaktowych arkuszach oraz na wymiar do długości czterech metrów. Blachodachówka hybrydowa łączy cechy blachodachówki modułowej, czyli posiada cechy wpływające na poprawne składanie się arkuszy, które są elementem systemu czyli układanki. Blachodachówkę hybrydową można także dociąć na dowolny wymiar, bez nieosiągalnych zakresów z dokładnością do jednego milimetra.
Z racji, że blachodachówka hybrydowa to rozwinięcie możliwości, które oferują blachodachówki modułowe, nasza spółka stworzyła definicję „systemowych blachodachówek”, do których należą:
- systemowe blachodachówki modułowe
- systemowe blachodachówki hybrydowe
Zatem „systemowe blachodachówki” są tzw. parasolem produktowym nad modułowymi oraz hybrydowymi.
W ofercie Bratex Dachy Mrzygłód możemy znaleźć:
3 blachodachówki modułowe:
2 blachodachówki hybrydowe:
Szczegółowe omówienie cech technicznych blachodachówek modułowych oraz hybrydowych będziemy prezentować w kolejnych artykułach.